“Uraganul” Simo loveste la Melbourne! Calificare in stil de mare campioana. Prima declaratie dupa ce a „demolat-o” pe Beatriz Hadad Maia

Simona Halep s-a calificat in turul 3 de la Australian Open, dupa ce a „demolat-o” pe Beatriz Hadad Maia, scor 6-2, 6-0, in 66 de minute. Dupa meci, Simona Halep a facut prima declaratie.

Simoan Halep: „Am mancat numai oua si sunca de cand am venit aici”

„Probabil pentru ca am mancat numai oua si sunca de cand am venit aici, nu am schimbat regimul”, a spus Simona amuzata.

„Sa astepti e destul de dificil, a fost un meci superb inaintea mea (n.r.: meciul Kyrgios – Medvedev), m-a motivat sa ma concentrez, sa joc bine.

Ea nu a jucat rau, dar eu am fost foarte agresiva si am castigat. Imi place mai mult tenisul, am 30 de ani, am inceput sa joc mai relaxata”, a mai campioana noastra.

Simona Halep s-a calificat in turul 3 la Australian Open

Simona Halep este la a saptelea victorie din tot atatea partide disputate in 2022 si cu un singur set pierdut.

Pe data de 9 ianuarie, Simona Halep a castigat si primul titlu, Melbourne Summer Set 1.

In urmatorul tur de la Australian Open, Simona Halep o va intalni pe Danka Kovinic, de pe locul 98 WTA.

Simona Halep si Danka Kovinic s-au mai intalnit o singura data. Acest lucru s-a intamplat in anul 2016, in sferturile de finala ale turneului de la Bucuresti, cand s-a impus Simona.

„Anul trecut nu a fost usor pentru mine, nu am jucat 3-4 luni, dar am revenit mai puternica si sunt gata sa muncesc mai mult si sa fac meciuri bune in continuare”, a declarat Simona Halep pe teren, imediat dupa meci.