Reactia INCREDIBILA a comentatorului TVR dupa cursa lui David Popovici: ” Nici nu stii cat de…”

David Popovici a luat aurul pentru Romania in marea finala de la 200 de metri liber, in urma unei curse fenomenale. Reactia comentatorului TVR a fost una cu adevarat fabuloasa, dupa ce David Popovici a avut o diferenta de numai 0,02 secunde fata de locul al doilea.

Reactie minunata a comentatorului TVR dupa cursa de exceptie a lui David Popovici
Emil Hossu-Loghin, celebrul comentator roman, a avut o reactie pe masura cursei realizate de David Popovici.

„E aur! Felicitari, David Popovici! Nici nu stii cat de fericiti ne-ai facut! De pus in rama si de aratat nepotilor! De ziua imnului national David Popovici il va face auzit pe cea mai scumpa si importanta scena a planetei. Absolut formidabil! Absolut incredibil! Absolut minunat. Arena gloriei pentru David Popovici si pentru Romania!”, a spus Emil Hossu-Loghin, in direct la TVR.

Publicitate

Sportivul roman a plecat de pe culoarul 4.

La 50 de metri, romanul a intors al doilea, pentru ca la jumatatea cursei sa fie al treilea. Ultima suta de metri a fost una spectaculoasa facuta de David Popovici, dare a recuperat centimetru cu centimetru si a terminat cursa cu 1:44:72, la numai doua sutimi de britanicul Matthew Richards. Podiumul a fost completat de americanul Luke Hobson.

Astfel, David Popovici devine primul campion olimpic al inotului masculin romanesc.

Aceasta medalie obtinuta de David Popovici este prima de aur in inotul romanesc, la 20 de ani de la performanta similara reusita de Camelia Potec la editia Atena 2004. Braileanca a luat aurul in proba de 200 m liber.