Incidentul care a scandalizat Romania in meciul cu Olanda. Alibec nu s-a abtinut

Romania a fost eliminata de la EURO 2024 dupa ce a pierdut contra Olandei in optimile de finala, la München, scor 0-3.

Olanda s-a impus datorita golurilor marcate de Cody Gakpo (20′) – sut din careu la coltul scurt – si Donyell Malen (83′, 90+3), care a introdus mingea in plasa dupa o pasa in fata portii de la acelasi Gakpo si ulterior a finalizat un contraatac.

Incidentul care a starnit controverse in Romania in meciul cu Olanda

In minutul 81, cu putin timp inainte ca Olanda sa faca 2-0, Romania a avut sansa de a egala. Valentin Mihaila a pornit pe un contraatac foarte periculos, insa arbitrul german Felix Zwayer a oprit jocul, acordand lovitura libera pentru Olanda.

Publicitate

Articolul continuă după reclame

Motivul? In momentul in care Denis Alibec l-a lansat pe Valentin Mihaila pe contraatac, atacantul a ridicat piciorul in fata lui Denzel Dumfries, iar Zwayer a considerat ca a fost vorba de un joc periculos.

Alibec a fost surprins imediat injurand, in timp ce Nicolae Stanciu a protestat vehement in fata arbitrului, care i-a aratat cartonasul galben.

„Nu! De ce? Cartonas galben pentru Stanciu, care ar fi bine sa se calmeze. Arbitrul german Zwayer ne ucide un contraatac. Ce a fost aici? Absolut nimic!”, a spus comentatorul PRO TV Ion Alexandru.

„Si nu e joc periculos. E departe de minge Dumfries. Ce oportunitate ratam. Greseala crasa a lui Zwayer la aceasta faza. Ce oportunitate aveam cu Mihaila in stanga!”, a fost si reactia comentatorului Cristi Petre, la PRO TV.

Partida s-a incheiat cu victoria clara a Olandei, 3-0. Nationala lui Ronald Koeman va infrunta in sferturile de finala castigatoarea din duelul Austria – Turcia.